Klub Konesera

ARCHIWUM KLUBU KONESERA

Klub Konesera w Kinie „Bałtyk” został utworzony we wrześniu 2008 r. Głównym celem jego działalności było stworzenie alternatywnego repertuaru dla niemałej w Raciborzu grupy widzów, którzy nie chcą oglądać filmów komercyjnych. Widzów poszukujących filmów refleksyjnych, choć nie zawsze poważnych; po prostu filmów mądrych.

Początkowo były to niejednokrotnie tytuły sprzed kilku lat, jednakże zasób ich się wyczerpał. Na szczęście w bieżącej propozycji dystrybucyjnej nie brakuje filmów spełniających kryteria, które przyjęliśmy jako zasadę naszego Klubu. Co wtorek o godz. 20:00 w ciszy i skupieniu można przenieść się w inną rzeczywistość. Przeżyć wraz z bohaterami filmu doświadczenia, które przez swą różnorodność i złożoność skłaniają do refleksji i niejednokrotnie przewartościowania sądów i poglądów.

Aktualnie kwartalny karnet (12-15 filmów) kosztuje 30 złotych, zaś jednorazowy bilet – 3 zł. Dla osób, które nie posiadają karnetu, jednorazowy bilet to wydatek 15 złotych.

 

REPERTUAR KLUBU KONESERA – PAŹDZIERNIK 2018 r.

23.10.2018 r.: „Tully” (prod. USA; czas: 1 godz. 34 min)

Mąż, dom i trójka dzieci! Marlo to prawdziwa superbohaterka, ale czasem nawet superbohaterki potrzebują chwili wytchnienia. Pewnego wieczoru w drzwiach domu Marlo zjawia się tajemnicza niania, Tully. Młoda, seksowna i zwariowana opiekunka szybko wywraca do góry nogami życie całej rodziny. Marlo musi zmierzyć się z przebojową i pełną energii dziewczyną, która ma w sobie wszystko to, co Marlo utraciła. (kinoinfo.pl)

————————————————————————————————————————————————————–

30.10.2018 r.: „McQueen” (prod. Wielka Brytania; czas: 1 godz. 51 min)

Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. Odważny i bezkompromisowy, McQueen zwykł mawiać: „Moje pokazy mody to sex, drugs and rock ‚n’roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje. Szok i atak serca”. Skąd czerpał wielką wewnętrzną siłę, dzięki której podbił hermetyczny świat haute couture? Projektował dla brytyjskiej królowej i największych gwiazd, takich jak Rihanna, czy Nicole Kidman. U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie? „McQueen” to oparta na faktach historia artysty – równie fascynująca, jak jego dzieła. Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury. (kinoinfo.pl)

REPERTUAR KLUBU KONESERA – LISTOPAD / GRUDZIEŃ 2018 r.

6.11.2018 r.: „Kamerdyner” (prod. Polska; czas: 2 godz. 30 min)

„Kamerdyner” to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę, Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów, Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota, Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu – Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny. (kinoinfo.pl)

————————————————————————————————————————————————————–

13.11.2018 r.: „Niezwykła Podróż Fakira, Który Utknął w Szafie” (prod. Francja, USA; czas: 1 godz. 32 min)

Młody i przystojny fakir Aja opuszcza Indie, aby odnaleźć w Paryżu swojego ojca i przy okazji odwiedzić szwedzki sklep z meblami, o czym marzy od dziecka. Gdy wreszcie do niego trafia, od pierwszego wejrzenia zakochuje się w ślicznej Marie. Nadzieje na miłość rozwieją się, kiedy w wyniku szalonego zbiegu okoliczności, Aja utknie w szafie i wyruszy w niesamowitą podróż przez Europę. Czy spryt, humor i odrobina magii pozwolą mu wrócić do Paryża, aby znów spotkać ukochaną? (kinoinfo.pl)

————————————————————————————————————————————————————–

20.11.2018 r.: „Boso Po Ściernisku” (prod. Czechy; czas: 1 godz. 51 min)

Trwa II wojna światowa. Eda, wraz z ojcem i matką, opuszcza Pragę i przeprowadza się na wieś, gdzie mieszkają jego krewni, w tym wujek, który ma w rodzinie opinię czarnej owcy. Chłopca czekają tam zabawy w towarzystwie lokalnych dzieciaków, pierwsze, mniej lub bardziej śmiałe doświadczenia z dziewczynami, przeróżne domowe awantury. Gdzieś w tle nieustannie toczą się krwawe wojenne zmagania, ale Edzie nie przeszkadza to zbytnio w korzystaniu z uroków dzieciństwa. (kinoinfo.pl)

TRZY RAZY OLGIERD ŁUKASZEWICZ

DRODZY WIDZOWIE! W czwartek, 22 listopada w ramach Klubu Konesera zapraszamy na pokaz filmu „Perła w koronie”, w którym główną rolę gra Olgierd Łukaszewicz. Jest to cyfrowo zrekonstruowana wersja filmu z 1972 r. Seans rozpoczniemy wyjątkowo o godz. 18:00. Z kolei 27 listopada – już we wtorek – pokażemy najnowszy film z udziałem wspomnianego aktora, czyli „Jak pies z kotem”, za który O. Łukaszewicz został nagrodzony „Złotymi Lwami” na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Natomiast 4 grudnia 2018 r. (wtorek) o godz. 20:00 zapraszamy na SPOTKANIE Z OLGIERDEM ŁUKASZEWICZEM, które zostanie połączone z pokazem również cyfrowo zrekonstruowanej wersji filmu pt. „Sól ziemi czarnej”.

 

22.11.2018 r.: „Perła w Koronie” (prod. Polska; czas: 1 godz. 51 min)*

Śląsk, 1934 rok. Młody górnik Jaś (Olgierd Łukaszewicz) wraca z szychty do domu. Czeka na niego kochająca żona Wichta (Łucja Kowolik) i dwaj kilkuletni synkowie. Następnego dnia Jaś dowiaduje się, że kopalnia ma zostać zlikwidowana przez zalanie wodą. Tak postanowił właściciel – Niemiec von Mischke. Lewicujący Hubert Siersza (Franciszek Pieczka) nawołuje do okupacyjnego strajku. Górnicy aprobują strajk, gdyż boją się utraty pracy. Jaś ma ochotę wrócić do żony i dzieci, ale przełamuje strach i zostaje z kolegami. Tymczasem w mieście górnicze rodziny i starzy Ślązacy spontanicznie popierają strajk. Ich prowodyrem staje się Erwin (Jan Englert), dawny powstaniec śląski, zwolniony z kopalni za nakłanianie do buntów. (filmweb.pl)

*Film w nowej, cyfrowej jakości

————————————————————————————————————————————————————–

27.11.2018 r.: „Jak Pies z Kotem” (prod. Polska; czas: 1 godz. 42 min)

„Jak pies z kotem” to opowieść o skomplikowanej relacji reżysera (Robert Więckiewicz) z bratem Andrzejem (Olgierd Łukaszewicz), twórcą kultowej „Hydrozagadki”. Daleka od ideału braterska więź ulega zacieśnieniu, gdy Andrzej zapada na ciężką chorobę. Obaj mężczyźni na przemian okazują sobie czułość i toną we wzajemnych pretensjach. Ważną rolę w życiu bohaterów odgrywają ich partnerki – coraz bardziej zdezorientowana całą sytuacją żona Janusza – Beata (Bożena Stachura) i muza Andrzeja, pogrążona w rozpaczy Iga (Aleksandra Konieczna). Nieporozumienia pomiędzy bohaterami stanowią źródło napięć, ale i pierwszorzędnego humoru. (filmweb.pl)

————————————————————————————————————————————————————–

4.12.2018 r.: „Sól Ziemi Czarnej” (prod. Polska; czas: 1 godz. 39 min)*

Przed seansem odbędzie się spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem

Rok 1920, trwa drugie powstanie śląskie. Siedmiu braci Basistów dołącza do oddziału Erwina Malinioka (Jan Englert). Najmłodszy z braci, Gabriel (Olgierd Łukaszewicz), zdobywa niemiecki mundur i przedostaje się do obozu wroga. Siły powstańców są jednak niewystarczające do pokonania Niemców. Symboliczna pomoc ze strony Polski ogranicza się do obecności porucznika Sowińskiego (Daniel Olbrychski), który wraz z jednym działem uciekł z garnizonu, by pomóc powstańcom. Traktujący walkę jak święty obowiązek Ślązacy nie poddają się jednak. (filmweb.pl)

*Film w nowej, cyfrowej jakości

Comments are closed.